Dron na svatbě? Dnes skoro už jako samozřejmost, ale pozor! Někdy to může být i na škodu. Trend, kdy letecké záběry vstoupily do módy spustil nákupní horečku po dronech. Každý kameraman ho musel mít. A když už ho někdo měl, tak to chtěl pořádně “prodat,” a tak ve svatebním filmu bylo leteckých záběrů habaděj. Jenže tvůrce pak zapomínal na příběh, který je dle mě mnohem důležitější než mít 30% záběrů ze vzduchu. Mít letecké záběry dronem je přidaná hodnota celého filmu, ale musí s nimi kameraman umět pracovat.
Osobně zastávám názoru, že první záběry ve filmu jsou ty, které upoutají a právě tady je ten největší prostor pro letecké záběry. Tím také hned v úvodu diváka zorientujete v jakém prostředí se děj odehrává a navodíte skvělou atmosféru úvodu filmu. Nejsem zastánce, když u jiných kameramanů vidím záběry svatebčanů a 30% tvoří dron – je to skvělý doplněk v okamžiku, kde se to hodí (například když dron doplní bližší záběry a pokračuje do rozlehlé krajiny někde na vrcholku hor). Nejspíš si teď říkáte proč? Je to jednoduché. Váš svatební film by měl být o Vás a o emocích. Na záběru, kde vidíte 2 malé figurky někde z povzdáli ty emoce a souznění, které v ten okamžik probíhá prostě neuvidíte.
V neposlední řadě si také pohlídejte to, zda kameraman má licenci. Dnes je to jeden z nejdůležitějších faktorů a zaručí Vám nejen to, že drona perfektně ovládá, ale taky, že zná letecké zákony a vyvarujete se zbytečným komplikacím. Přece jenom nechcete ve svatební den řešit, že kameraman porušil nějaké pravidla a vy budete vystaveni v den svatby výslechu policie, která blbou náhodou může jet okolo a nebo někdo z okolí ji přivolal.